Oficjalny portal Wojewódzkiego Urządu Ochrony Zabytków w Łodzi

Wojewódzki Urząd
Ochrony Zabytków w Łodzi


Slider

Wstrzymaj przewijanie Wznów przewijanie
Przejdź do slajdu nr: 1
Przejdź do slajdu nr: 2
Przejdź do slajdu nr: 3
Przejdź do slajdu nr: 4
Przejdź do slajdu nr: 5
Przejdź do slajdu nr: 6
Przejdź do slajdu nr: 7
Przejdź do slajdu nr: 8
Wiatrak w Kocilewie

Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Uznany za pomnik historii Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lutego 2015 r.(Dz.U. z dnia 6 marca 2015r., poz. 315).

Rozporządzenie do pobrania: https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/Lista_miejsc/%C5%81%C3%B3d%C5%BA-rozporz%C4%85dzenie.pdf

Czas powstania założenia: XIX w.,

Zachowany styl architektoniczny: klasycyzm - modernizm

Funkcja założenia: miejska, przestrzeń publiczna, mieszkaniowo- usługowa, kulturalna

Unikatowy w skali Europy i Kraju industrialny układ urbanistyczny z przełomu XIX i XX wieku. Wyróżniającą cechą założenia są zachowane cenne zespoły poprzemysłowe. Charakterystycznym elementem jest przenikanie budownictwa industrialnego z zwartą zabudową mieszkaniową i rezydencjonalną, oraz zachowane bogactwo wartościowych dzieł sztuki sepulkralnej i nekropolie różnych wyznań, które stanowią odzwierciedlenie wielokulturowości społeczeństwa kształtującego miasto. Zachowany układ przestrzenny jest reprezentantem przenikania stylu architektury od klasycyzmu po modernizm z zespołami urbanistyczno-architektonicznymi: placu Wolności, ulic Moniuszki i Piotrkowskiej wraz z zespołami fabryczno-rezydencjonalnymi: Ludwika Geyera, Karola Wilhelma Scheiblera i Izraela Kalmanowicza Poznańskiego oraz Cmentarzami: Wielowyznaniowym i Żydowskim. Obecnie Łódź odgrywa szczególną rolę w procesie prowadzonych działań rewitalizacyjnych w dziedzinie odnowy dziedzictwa poprzemysłowego.

Administratorem danych osobowych jest Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dane przetwarzane są w celu realizacji czynności urzędowych. Masz prawo do dostępu, sprostowania, ograniczenia przetwarzania danych. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.wuoz-lodz.pl w zakładce ochrona danych osobowych lub klikając LINK.
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Administrator Główny (2017-12-20 12:52:45)
Informację zmodyfikował(a): Administrator WUOZ (2022-10-12 11:00:09)
Liczba odwiedzin: 7001
Do góryStopka

Zamknij